Położenie miasta

Autor: ccc , 15.08.2008, 22:43

Rymanów miasto i uzdrowisko znajdują się w powiecie krośnieńskim województwa podkarpackiego. Położone są w dolinie rzeki Tabor, dopływie Wisłoka, lokalnie w górnym biegu Tabą, a w dolnej Morwawą. Miasto Rymanów, a także Rymanów Zdrój leżą w północnej, zewnętrznej, brzeżnej strefie Beskidu Niskiego, stokami spływającego w rozległą Kotlinę Dołów Jasielsko – Sanockich. Właśnie na południowym skraju tych dołów, na cyplu grzbietu schodzącego na północ od wzgórza Mogiła (602 m), po lewej orograficznie stronie Taboru, powstał gród rymanowski. Dziś zajmujący tereny po obu stronach rzeki. Rymanów Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta w dolinie Taboru, już wśród gór zwanych Rymanowskimi Wzgórzami, które od wschodu osiągają wysokość do 669 m, a od zachodu do 640 metrów. Starówka miasta Rymanów znajduje się na wysokości 352 m n.p.m., a sanatoryjne obiekty uzdrowiska, wzniesione w obszernej dolinie rzeki i na okolicznych stokach 354 do 430 m n.p.m.

Na północ od Rymanowa ciągną się Doły Jasielsko - Sanockie, w tej części określane jako Kotlina Krośnieńska. W jej środku położone jest miasto Krosno, odległe od Rymanowa o 14 km. W kotlinie leży północna część Iwonicza oraz wsie Miejsce Piastowe, Łężany, Targowiska, Wróblik Królewski i Szlachecki, Milcza i Besko. Nieco dalej Krościenko, Iskrzynia, Haczów, Bzianka, Trześniów i Wzdów. Horyzont na północy zamyka pasmo Pogórza Strzyżowskiego z wzniesieniami Królewskiej (541 m) i Suchej Góry (541 m), wzgórz Kretówek i Różanki (428 m). Od strony zachodniej od miasta, poprzez wzgórze Kalwaria ciągnie się łagodny dział, oddzielający tabor od klimkowskiego Potoku. Na południu już nad Królikiem, Góry Dukielskie z widoczną od zachodu Kamionką (639 m), a na wschód od doliny Taby Jawornikiem (761 m). Od zachodu Dolinę Taby nad uzdrowiskiem zamykają: Dział (664 m), a dalej w kierunku północnym Kopiec (631 m) i Zamczyska (570 m) schodzące łagodnym grzbietem pod dzielnicę miasta Bartoszów.

Stoki gór otaczających uzdrowisko w większości porośnięte są wysokopiennym lasem. Z śródleśnych polan, szczytów i otwartych zboczy rozciągają się ciekawe widoki na pasma Beskidu Niskiego, Doły Jasielsko – Sanockie, Pogórze Strzyżowsko – Dynowskie i Pogórze Bukowskie. Z Przymiarek, których kulminacja nie jest zalesiona, oglądać można ponadto rozległą panoramę Karpat od Bieszczadów na wschodzie, po Beskid Sądecki na zachodzie. Przy bardzo dobrej widoczności na południe od szczytu Cergowej (718 m) widoczne są zarysy Tatr Słowackich.

Fot. 1. Panorama Rymanowa


Lasy porastające wzgórza otaczające dolinę Taboru są pozostałością dawnej puszczy karpackiej. Spotyka się w nich ponad wiekowe drzewa, zaciszne uroczyska i piękne młodniki. W lasach przeważa drzewostan jodłowo-bukowy, z domieszką świerków, sosen, modrzewi, grabów, jaworów i dębów. W okresie letnim wśród gęstego poszycia występuje mnóstwo jagód i grzybów. W dolinie Czarnego Potoku „Krokusowąâ€ zwaną, jesienią kwitnie znajdujący się pod ochroną gatunkową ziemowit, a wiosną w lasach śnieżyca karpacka, śnieżyczki i wilcze łyko, pod ścisłą ochroną. Na stokach Przymiarek spotyka się widłaki i wrzosy.

W okolicach Rymanowa znajdują się takie rezerwaty przyrody jak na Pogórzu „Cisy w Malinówce” i „Kretówki”. Nad Wisłokiem rezerwat krajobrazowy „Jary pod Beskiem” a w przełomie Jasiołki „Stasiane”. W Beskidzie Niskim rezerwat „Modrzyna” koło Barwinka. Pamiętać też należy o nowo utworzonym na zachód od Przełęczy Dukielskiej „Magurskim Parku Narodowym” i na wschód od Jaślisk, na stokach głównego wododziału „Jaśliskim Parku Krajobrazowym”.1


1 J.Michalak, Rymanów i okolice,Krosno1998, s 9


~Gość sdvsvds
17.01.2021, 11:01
This includes not only providing new money, but also delaying the repayment of the money received. <a href="http://om987.com">카지노사이트</a>

Dodaj Komentarz
Bold italicize underline code quote Autor

przepisz kod z obrazka

baner3
0.11842584609985