Rymanów Zdrój - Nowa Wieś

Autor: ccc , 16.08.2008, 00:03

Szlak wschodniobeskidzki (czerwony) Rymanów Zdrój - Iwonicz Zdrój- Lubatowa - Cergowa-Nowa Wieś i Pustelnia bł. Jana z Dukli. Trasa wycieczki biegnie z uzdrowiska Rymanów na zachód, cały czas lasem, południowym zboczem góry Mogiła i przechodząc obok szybów naftowych kopalni „Flora” schodzi do doliny Świętokrzyskiego Potoku, dalej szlak prowadzi południowym stokiem Suchej Góry kopalnianą drogą, później ścieżką do doliny potoku Klimkówka, krótko doliną na północ, i znów na zachód obok dzielnicy pensjonatowej uzdrowiska do centrum Iwonicza Zdroju. Z Iwonicza znaki zmieniają kierunek na południowy i lasem obok basenu, stoku slalomowego i skoczni narciarskiej dochodzą do osiedla Lubatowej Turkówka. Zmieniając kierunek na zachodni sprowadzają do Lubatowej, wsi znanej od XIV stulecia, będącej wówczas własnością Zyndrama z Maszkowic. Duża wieś o bogatej historii i dużych tradycjach patriotycznych leży w dolinie rzeki Lubatówka. Na uwagę zasługuje tu neogotycki kościół z początku XX wieku i przed nim mogiła – mauzoleum, dłuta Stanisława Jakubczyka, ku czci spoczywających w niej mieszkańców Lubatowej, żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców w lipcu 1944 roku w Lesie Grabińskim, zamęczonych w różnych miejscach kaźni hitlerowskich oraz poległych w II wojnie światowej na różnych frontach.

Z wsi szlak kieruje się na zachód i po wyjściu drogą na dział, stromo schodzi w dolinę strumienia pod Cergową. Minąwszy szkółkę leśną biegnie cały czas lasem stromo na stok, a następnie tzw. wyżnią drogą, trawersując grzbiet wiedzie do doliny Rzeki Jasiołki w Nowej Wsi.

Cergowa, trójgarbne wzniesienie, wyróżniające się w krajobrazie, stanowi rezerwat krajobrazowy Tysiąclecia Państwa Polskiego. Na jego północnym i zachodnim stoku dwa rezerwaty cisów. Jedyne w okolicy wzniesienie, na którym występują jaskinie (szczelinowe), najliczniej nad Nową Wsią. Ogólnie i łatwo dostępne to „pod bukiem” i „borsucza”. Na głównej kulminacji była dawniej wieża widokowa, dziś stoją trzy krzyże. U podnóża na północnym zachodzie znajduje się „złota studzienka” miejsce pobytu bł. Jana z Dukli, obok usytuowana jest kaplica. Na południowo-wschodnim stoku „morskie oko”, małe i zarastające jeziorko. Powyżej pod lasem resztki wraków dwóch radzieckich czołgów, które wspięły się na wzgórze. W rejonie Cergowej w lecie 1944 roku koncentrowały się oddziały partyzanckie AK, działające w ramach akcji „Burza”. W czasie frontu Niemcy mieli tu umocnienia obronne.

Z doliny Jasiołki szlak znów lasem, ścieżką wchodzi na wzgórze Zaśpwit, gdzie pod szczytem znajduje się pustelnia bł. Jana z Dukli.


~Gość sdvsvds
17.01.2021, 11:01
Bankruptcy when a company is judged to have a tremendous negative impact on the national economy <a href="http://xn--o80b27i69npibp5en0j.vom77.com">온라인카지노</a>

Dodaj Komentarz
Bold italicize underline code quote Autor

przepisz kod z obrazka

baner3
0.11908507347107