Góra Zamczysko (570 m)

Autor: ccc , 16.08.2008, 00:07

Położona jest na wschód od uzdrowiska w odległości 30 min. drogi od centrum. Najdogodniejsze wyjście od szpitala uzdrowiskowego „Eskulap” w kierunku północnym alejką obok Klubu Kuracjusza w stronę Ośrodka PCK i dalej drogą w kierunku wschodnim na grzbiet wzgórza. Stąd skręcając w prawo, po 160 metrach dochodzimy do starego zamczyska na szczycie. W okresie średniowiecznym istniał tu zamek obronny wzniesiony w XIV wieku przy trakcie handlowym prowadzącym z Rymanowa przez Jaśliska do Węgier. Niewiele zachowało się dokumentów opisujących jego dzieje i upadek. W XVIII wieku kamienie z jego ruin używano do budowy kościoła w Rymanowie mieście. Przebywający jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w uzdrowisku kuracjusze oglądali resztki ruin oraz zasypujące się piwnice. Dziś resztki śladów porosły wysokopiennym lasem z bogatym poszyciem.

Fot. 21. Góra ZamczyskoNatomiast wcześniej, prawdopodobnie w okresie wczesnośredniowiecznym istniał tu grud obronny, po którym do dziś zachowały się dobrze widoczne wały, natomiast w szczytowej partii uwagę zwraca urwisko skalne z piaskowca ciężkowickiego.

Powrót z Zamczyska tą samą drogą lub dłuższym przejściem w kierunku zachodnim grzbietem do leśnej drogi schodzącej w dolinę Czarnego Potoku a dalej szlakiem głównym czerwonym do uzdrowiska.


Dodaj Komentarz
Bold italicize underline code quote Autor

przepisz kod z obrazka

baner3
0.04300594329834