Klimkówka

Autor: ccc , 16.08.2008, 00:56

Klimkówka Miejscowość istniała prawdopodobnie już w XIV wieku, chociaż najstarszy dokument pochodzi z 1437 roku. Osada założona została na prawie niemieckim. W swej historii mocno związana z Iwoniczem. Wspólni tu byli dziedzice do XVIII stulecia. Miejscowość wielokrotnie niszczona była przez pożary, najazdy wojsk obcych w latach 1474, 1624, 1655 i 1657. Niszczyli ją też kilkakrotnie zbójnicy karpaccy, zwani opryszkami lub beskidnikami. Od XVIII stulecia wieś była własnością rodziny Ostaszewskich, którzy mieli tu dwór i majątek ziemski aż do 1944 roku. U schyłku ubiegłego wieku powstały tu kopalnie ropy naftowej. Mieszkańcy Klimkówki to od kilku pokoleń narciarze. Miejscowość znana też była z doskonałych cieśli, stolarzy i muzyków. W czasie II wojny światowej stanowiła ośrodek konspiracji zbrojnej AK i POZ. We wrześniu 1944 roku przeszło tędy natarcie wojsk rosyjskich na Iwonicz. Środkowa część wsi spłonęła.
Po wojnie miejscowość znacznie rozbudowana. We wsi, a także w lasach na południu kopalnie ropy naftowej.

W centrum wsi XIX wieczny kościół drewniany, z polichromią znanego malarza Tadeusza Popiela. W szkole \"Izba pamięci\". W północnej części park podworski i szyby wydobywcze ropy naftowej.
Na wschód od wsi w dolinie Świętokrzyskiego Potoku, nazywanego też Kościółkową Rzeką znajduje się drewniany kościółek z 1868 roku pod wezwaniem Świętego Krzyża. Wewnątrz w ołtarzu XIV-wieczny krucyfiks wyorany w tym miejscu przez miejscowego rolnika, być może ze starej świątyni. Obok źródełko z wodą uznawaną za cudowną. Niegdyś źródełko tryskało tuż przy świątyni dziś wyżej. Kościółek stanowi cel licznych pielgrzymek okolicznej ludności oraz kuracjuszy i wczasowiczów z Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju.

Z Klimkówki wywodzi się dziennikarz i poeta Stanisław Penar:

Nie znam zapachu cyprysów,
w słoneczne południe i ranki,
We włosach mam wiatr podkarpacki,
na twarzy woń macierzanki,
A kiedy nad stawem siedzę,
z falami nuta umyka.
Dziś echo mi tylko przypomni
tę piękną wsiową muzykę.

pisał stęskniony do stron rodzinnych w odległych Katowicach.

Wieś położona jest na zachód od miasta i północny zachód od uzdrowiska. Odległość z miasta 2 km. Ciągnie się wzdłuż drogi Rymanów - Iwonicz oraz na południe doliny potoku Klimkówka, aż pod las u stóp Suchej Góry. Trasa z uzdrowiska prowadzi na zachód obok sanatorium \"Gozdawa\", a następnie skrajem lasu, północnym stokiem Mogiły do doliny Świętokrzyskiego Potoku, a nim na północ do centrum wsi. Miejscowość zamieszkuje ponad 1800 mieszkańców.


~Gość sdvsvds
17.01.2021, 11:03
This is why our commercial banks are said to be insolvent.
http://om987.com
Dodaj Komentarz
Bold italicize underline code quote Autor

przepisz kod z obrazka

baner3
0.21302199363708