Głębokie

Autor: ccc , 16.08.2008, 00:57

Głębokie Wieś lokowana była w dolinie potoku Głęboki, będącego dopływem Wisłoka, przed 1445 rokiem. W tym czasie nazywała się Pawłowa Wola, a później też Głęboka Wola. Nazwa Głębokie ustaliła się w XVII wieku. Miejscowość leżała w dobrach dziedziców Rymanowa, aż do początków naszego stulecia. W okresie międzywojennym gospodarowali na miejscowym majątku Poźniakowie.
W swej historii miejscowość dzieliła losy okolicznych wiosek. W 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi rozstrzeliwując kilkunastu jej mieszkańców. Powodem była prowokacja radzieckiego oficera, byłego jeńca, który przeszedł na kolaborację z Niemcami.

Głębokie leży na południowy-zachód od Sieniawy. Z Rymanowa droga przez Sieniawę. Z uzdrowiska można przejść pieszo trzymając się północnej granicy lasu na stokach Zamczyska i Kopca, lub ze szczytu Kopca leśną dróżką na północny wschód. Czas przejścia ok. 2 godz.
Obecnie jest to już niemała wieś z nowowybudowanym kościołem. Zachowały się tu resztki podworskiego parku oraz miejsce po dworze i folwarku.


~Gość sdvsvds
17.01.2021, 11:03
You are struggling with a serious financial crisis.
http://cc.vmm789.com
Dodaj Komentarz
Bold italicize underline code quote Autor

przepisz kod z obrazka

baner3
0.1219539642334